24 Mar 2018

100 de ani de la Unirea Basarabiei cu Regatul României

În data de 20.03.2018, în organizarea Filialei București a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, în cooperare cu Asociația Națională a Cadrelor Militare în Rezerevă și în Retragere „Alexandru Ioan Cuza”, s-au desfășurat festivitățile dedicate aniversării a 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu Regatul României, la sediul Cercului Militar Național.

Activitățile s-au derulat sub înaltul patronaj al domnului general-locotenent (rtr.) Neculai BĂHNĂREANU, președintele Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezerevă și în Retragere „Alexandru Ioan Cuza”, pe parcursul a două etape distincte: 1- susținerea unor alocuțiuni istorice dedicate evenimentului, susținute de reputați cerecetători și istorici și 2- spectacol muzical-poetic, susținut de anasmblurile de copii ale unor școli generale din București, de către actrița GHITESCU, domnul general de brigadă BUCIU și interpreta de muzică populară Ana CIULPAN.

Fundația „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă” a fost reprezentată de către col (r) Nicolae IVAN.

LA MULȚI ANI ROMÂNIA MARE!

DIRECTOR RELAȚII PUBLICE
Col. (r) Nicolae IVAN