26 May 2023

LA MULȚI ANI INFANTERIȘTILOR ȘI INFANTERIEI ROMÂNE, LA ANIVERSAREA A 193 DE ANI DE EXISTENȚĂ, LUPTĂ ȘI TRANSFORMĂRI!

ACȚIUNI DEDICATE ZILEI INFANTERIEI ROMÂNE-193 ANI!

Cu prilejul sărbătoririi Zilei Infanteriei Române: 193 de ani de evoluție și glorie, în data de 27 aprilie 2023, Fundația ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință” (prin colonel   Nicolae IVAN, director de relații publice), în cooperare cu Statul Major al Forțelor Terestre și un grup de generali și ofițeri din arma infanterie, în rezervă și în retragere au organizat ceremonia de omagiere și recunoștință aduse infanteriei române și infanteriștilor de ieri și de azi, la Monumentul Eroilor Infanteriști, din Parcul Kiseleff, București.

Cu această ocazie au depus coroane de flori la monument: Statul Major al Forțelor Terestre, reprezentat de către domnul general-maior Virgil-Ovidiu POP, comandantul Comandamentului Componentei Terestre și de către colonel Mihai PÎRVA, directorul Statului Major al Forțelor Terestre; Asociația Națională a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere ”Alexndru Ioan Cuza”, reprezentată de către domnul general-locotenent (rtr) Neculai BĂHNĂREANU, președintele asociației; Asociația Națională a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere din Arma Geniu ”General Constantin N. Hârjeu”, reprezentată de către colonel (rtr) Ioan MOCAN, președintele asociației și Fundația ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință”, reprezentată de colonel (rtr) Iulian BOERU, vicepreședinte, colonel (r) Nicolae IVAN, colonel (r) Paul BRATOSIN și colonel (r) Ioan BALIGI.

De  asemenea, la festivități au mai participat: general (rtr) Mircia CHELARU, deputat; general de brigadă (rtr) Cornel PAVEL, președinte al filialei sector 4 a Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere ”Al.I. Cuza”; colonel (rtr) Ulisse MIROIU; colonel (rtr) Gheorghe MATEESCU, vicepreședinte al Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria” și președinte al Asociației Parașutiștilor Militari din România; colonel (rtr) Theodor STAN; colonel (rtr) Marian GARGAZ, președinte de onoare al Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere din Arma Geniu ”General Constantin N. Hârjeu”; militari din Forțele Terestre, Batalionul 2 Infanterie, Comandamentul Logistic Întrunit, Muzica Militară; reprezentanți ai Ministerului de Interne, ai administrației publice locale sector 1 București, alți distinși invitați, colaboratori ai infanteriștilor.

Festivitatea s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare și cu prezentarea onorului  la monument și asistență.

Activitățile zile au fost încheiate cu un cocktail festiv oferit de către generalii și ofițerii (în rezervă și în retragere) din arma infanterie.

Cinste, onoare și recunoștință infanteriștilor!

Gloriei infanteriei române!

LA MULȚI ANI !

Colonel (r) Nicolae IVAN

Director de relații publice.