8 Apr 2017

Ajută-ne să putem ajuta!

Submitted by baligi.ioan

SPRIJINIŢI FUNDAŢIA „SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINŢĂ” !
SPRIJINIŢI O ORGANIZAŢIE PUTERNICĂ, TRANSPARENTĂ, CU PROGRAME ŞI PROIECTE VIABILE, RECUNOSCUTĂ DE GUVERNUL ROMÂNIEI CA FIIND DE UTILITATE PUBLICĂ !

Ajută-ne să putem ajuta!

Puteţi ajuta oameni în nevoie direcţionând 2% din impozitul pe venit către o organizaţie care lucrează pentru ei !
Direcționând această sumă către FUNDAŢIA „SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINŢĂ” îți unești forțele cu noi pentru a oferi promovarea solidarității umane și a camaraderiei profesionale, a imaginii și valorilor Forțelor Terestre.

Partener al Statului Major al Forțelor Terestre, fundația desfășoară acțiuni ce vizează sprijinul umanitar al personalului militar, civil şi al membrilor de familie ai acestora aflați în situații deosebite, stimularea performanţelor profesionale ale personalului, ale elevilor și studenților din instituțiile militare de învăţământ, precum și păstrarea și promovarea tradițiilor militare.
OPTATI PENTRU O ORGANIZAŢIE SERIOASĂ CARE SPRIJINĂ EFECTIV PERSONALUL DIN ARMATĂ: 12 programe şi proiecte derulate până în prezent; 215 cazuri socio-medicale aflate în evidenţa fundaţiei; peste 80% din fondurile alocate pentru programe/proiecte sunt pentru acţiuni umanitare şi caritabile.

Scopul nostru este să producem schimbări pozitive în comunitate și să devenim mai buni.
Principalele surse de finanţare ale fundaţiei sunt contribuţiile membrilor şi simpatizanţilor şi Programul „2% este al tău” - redirecţionarea de către membri și persoanele simpatizante/doritoare a 2% din impozitul pe veniturile anuale.

Aceste fonduri vor fi folosite în anul 2017, în special, în cadrul următoarelor programe:
- CĂMINUL SPITAL „SFÂNTUL GHEORGHE" (beneficiari : militarii răniţi în teatrele de operaţii clasaţi medical, cu grad de invaliditate; militarii în rezervă/retragere/veteranii de război, văduvele acestora precum şi membrii de familie ai acestora dacă se află în imposibilitatea de a-şi asigura nevoile sociomedicale );
- „MEREU ÎMPREUNĂ” (beneficiari: militarii răniţi în teatrele de operaţii care au nevoie de asistenţă medicală şi psihologică sau asistenţă socială provizorie , membrii de familie ai militarilor decedaţi în teatrele de operaţii care nu au posibilităţi materiale şi financiare pentru tratarea unor afecţiuni care le pun în pericol viaţa);
- “SPERANŢĂ PENTRU FIECARE” (beneficiari: personalul militar şi civil, precum şi soţii/soţiile/copiii acestora, cu probleme sociale şi medicale deosebite);
- “ZÂMBET DE COPIL” ( beneficiari: copiii din familiile cu cazuri sociale şi medicale deosebite)
- „CEL MAI BUN DINTRE CEI MAI BUNI” ( beneficiari : elevii, studenţii, personalul civil şi militar din Forțele Terestre cu rezultate deosebite obţinute în diverse domenii de activitate specifice institutiei militare);
- “SFÂNTA ELENA” (beneficiari: copiii din Casele de tip familial “Sfânta Elena” – Corabia,
aflate în responsabilitatea Statului Major al Forţelor Terestre);

Programele pe care le desfășurăm nu vor schimba lumea, însă într-un colț al ei va fi mai
bine. Depinde și de tine !

Completează formularul de direcționare a 2% și ajută-ne să continuăm activitatea.

Nu te costă nimic !

Adresăm sincere mulțumiri tuturor celor care au sprijinit moral şi material fundaţia în
activităţile desfăşurate până în prezent și sperăm să fiți tot mai mulți alături de noi în proiectele
viitoare. Rezultatele obţinute până în prezent nu ar fi fost posibile fără ajutorul vostru, iar
încrederea acordată ne onorează şi ne obligă să fim şi mai buni !

Vă aşteptăm în continuare alături de noi, prin dobândirea calității de membru sau prin
aderarea la Campania 2%, pentru că sprijinul dumneavoastră. este vital pentru îndeplinirea
scopului și obiectivelor fundației .
Nimic nu va funcționa dacă nu acționezi !

PREŞEDINTELE CONSILIULUI DIRECTOR AL FUNDAŢIEI
SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINŢĂ
Gl. lt. (rtg.)
Neculai BĂHNĂREANU

Activitatea de completare a formularului nu durează decât maxim 5 minute.
Data limită de depunere a formularelor 2% este 25 mai 2017 (pentru anul 2016)
DATE DE IDENTIFICARE ALE FUNDAŢIEI:

- denumire: Fundaţia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă;
- cod de identificare fiscala: 23860519;
- cont bancar (IBAN): RO20BRDE410SV09902144100

Punct de contact: Col. (rz.) Ioan Baligi – managerul de program şi secretarul Consiliului Director al fundaţiei, tel. GSM 0765441582, 0729053699, email: fundatiasmmgpb08@yahoo.com.
Dacă vrei să acționezi. poți depune, până cel târziu la data de 01.05. 2017, formularul 230 (sau formularul 200, dacă ai și alte surse de venit în afara salariului/pensiei) , completat și semnat, prin următoarele modalități:
- prin poștă sau curier pe adresa punctului de lucru al fundatiei din Str.Antiaeriană nr. 87, Sector 5, Bucuresti, Cod postal 051013, cu specificaţia obligatorie “Pentru Fundaţia Sfântul MareMucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”;
- prin poșta militară, pe adresa U.M. 02490 “F” Bucureşti, cu specificaţia obligatorie “Pentru Fundaţia Sfântul MareMucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”;
- la responsabilii cu mediul asociativ din unitățile militare;
- depune-l personal la sediul Administrației Financiare de care aparții.,

Tags: