15 May 2022

LA MULȚI ANI SLUJITORILOR ȘI FUNDAȚIEI ”SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINȚĂ”: 14 ANI!

FESTIVITATEA DEDICATĂ SĂRBĂTORIRII  ZILEI FUNDAȚIEI

”SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINŢĂ”: 12 MAI 2022.

În ziua de joi, 12 Mai 2022, s-a desfășurat festivitatea sărbătoririi Zilei Fundației Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”, la împlinirea a 14 ani de existență în slujba militarilor și a personalului civil în activitate, în rezervă și în retragere/la pensie, la sediul Statului Major al Forțelor Terestre.

Pe durata festivității, domnul general-locotenent (r) Ion UNGUREANU, președintele Consiliului Director, a prezentat un scurt istoric, realizările, neîmplinirile, dificultățile cu care se confruntă, nevoile de sprijin și obiectivele viitoare ale Fundației.

Folosindu-se de prilej, domnul general-locotenent (r) Ion UNGUREANU a reiterat apelul de sprijinire financiară și materială a Fundației, adresat personalului mililtar și civil din Forțele Terestre, din Ministerul Apărării Naționale și al structurilor sponsor, ai căror conducători/reprezentanți au participat la activitate.

Cu această ocazie, domnul general de brigadă Dorin TOMA, locțiitorul șefului Statului Major al Forțelor Terestre, a conferit domnului general-locotenent (r) Ion UNGUREANU și Fundației Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”, ”Emblema de Merit Partener pentru Apărare, clsasa a. III-a”, ”pentru sprijinul acordat personalului Forțelor Terestre, precum și pentru contribuția adusă la ridicarea prestigiului Armatei României și promovarea imaginii instituției militare”.

La festivitate, alături de echipa Fundației, constituită din membrii Consiliului Director, colonel Iulian BOERU, colonel Ioan MOCAN (vicepreședinți), colonel Paul BRATOSIN (secretar) și colonel Ioan BALIGI (membru), au participat domnul general de brigadă Florin BARBU, comandantul Componentei Terestre, colonel Mihai PÎRVA, directorul Statului Major al Forțelor Terestre, colonel Sorin ȘTEFAN, șeful structurii de Personal și Mobilizare din Statul Major al Forțelor Terestre, colonel Romică STOICA (Departamentul pentru Relația cu Parlamentul și Calitatea Vieții Personalului), locotenent-colonel Dan-Mihai DINCĂ și maior Magda ȘERBAN (Direcția Calitatea Vieții), colonel Constantin ROANGHESI (vicepreședinte al Asociației ”Camarazii”), domnul Cătălin PODARU (reprezentantul sponsorului UBITECH CONSTRUCȚII S..R.L.), domnul general-locotenent (rtr) Neculai BĂHNĂREANU (președintele Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere ”Al. I. Cuza”), domnul general – maior (r) prof. univ. dr. Visarion NEAGOE (președintele Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria”), colonel (r) Gheorghe MATEESCU (vicepreședinte  al Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria”), colonel (rtr) Marian GARGAZ (președinte de onoare al Asociației Ofițerilor în Rezervă și în Retragere din Arma Geniu), invitați din comandamentul Statului Major la Forțelor Terestre.

ÎMPREUNĂ, SUNTEM MAI PUTERNICI!

LA MULȚI ANI FUNDAȚIEI ”SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE,

PURTĂTORUL DE BIRUINȚĂ”- 14 ANI !

LA MULȚI ANI FONDATORILOR, MEMBRILOR ȘI COLABORATORILOR FUNDAȚIEI!

COLONEL (r)  NICOLAE IVAN

DIRECTOR DE RELAȚII PUBLICE