2 May 2019

EVENIMENTE DEDICATE ZILEI INFANTERIEI ROMÂNE-189 ANI!

În lumina tradiției seculare, la data de 30 aprilie 2019, Forțele Terestre Române și  Structuri Militare Asociative au sărbătorit 189 de ani de existență, jertfă, glorie și evoluții ale Infanteriei române moderne: 1830-30 aprilie-2019.

Cu acest prilej, în organizarea Fundației ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Putătorul de Biruință!”, în cooperare cu Statul Major al Forțelor Terestre, s-au desfășurat: ceremonia depunerii coroanelor de flori, în memoria, onoarea și pentru recunoștința dedicate infanteriștilor și infanteriei române, la Monumentul Infanteriei, din Parcul Kiseleff și acțiuni specifice evenimentului, în locații din garnizoana București.

Alături de organizatori, la evenimente au participat reprezentanți ai Structurilor Militare Asociative și invitați, după cum urmează: colonel (rtr) Iulian BOERU și colonel (r) Nicolae IVAN, vicepreședinte, respectiv director de relații publice ai Consiliului Director al Fundației “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”, locotenent–colonel Alin-Cezar PETRESCU, reprezentantul Statului Major al Forțelor Terestre, domnul general-locotenent (rtr) Necului BĂHNĂREANU, președintele Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere, colonel (rtr) Gheorghe MATEESCU, vicepreședintele Asociației Naționale Cultul Eroilor “Regina Maria” și președinte al Asociației Naționale a Parașutiștilor din România, colonel (rtr) Eugen PUTINICĂ, reprezentatntul Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere din Arma Geniu,  generali, ofițeri, subofițeri și SGP în activitate (Brigada 1 Mecanizată), în rezervă și în retragere, din arma Infanterie și din alte arme ale Forțelor Terestre.

Pentru sprijinul consistent acordat în desfășurarea activităților, organizatorii aduc mulțumiri Inspectoratului General al Jandarmeriei Române (plt.adj. Mihai PETRE), Primăriei Generale a Municipiului București, Poliției Locale și ADP sector 1!

LA MULȚI ANI INFANTERIȘTILOR ȘI INFANTERIEI ROMÂNE-189 ANI!

Onor celor mai vechi și dârzi luptători români, fără de care victoria nu poate fi deplină!

Director relații publice Col (r) Nicolae IVAN